0212 591 7272

Saç dökülmesi

Saç dökülmesi, saçların cansızlaşması ve incelmesi gibi birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilen bir tür hastalıktır. Gün içinde 50 tele kadar Saç dökülmesi uzman kişiler tarafından normal kabul edilmektedir. Ancak bazı nedenlere bağlı olarak 50 telin üzerine çıkan dökülmelerde mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir.


Saç kaybı, kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. Kadın ya da erkek fark etmeksizin bedende en önemli aksesuarlardan biri de saçlardır. Canlı, bakımlı ve parlak saçlar her daim dikkat çekmektedir. Eğer saç dökülmesi artış gösteriyor ise kişinin psikolojisi olumsuz yönde etkilenir.


Kadın erkek fark etmeksizin ortaya çıkan saç kayıpları tıp dilinde "androgenetik alopesi" olarak adlandırılmaktadır. Erkelerde meydana gelen saç kayıpları "erkek kökenli kellik" olarak tanımlanmaktadır. Saç çizgisinin zamanla ileri gitmesi nedeni ile saçta azalmalar başlar. Genel azalma saçın üst kısmında görülür. Kadınlarda görülen saç dökülmesi ise her bölgede aynı zamanda görülebilir. En fazla Rastlanılan Saç kaybı Nedenleri Aşağda Yazılmaktadır

Saç dökülmesi birçok değişik nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenler;
1 Diyet ! 2 Kansızlık ! 3 Gebelik ! 4 Yoğun stres ! 5 Troid hormonları ! 6 Vitamin eksikliği ! 7 Yanlış beslenme ! 8 Farklı saç hastalıkları ! 9 Menopoz sonrası yaşanan sıkıntılar ! 10 Duş Aldığın Sulara pH 8.23 Olmalı ! 11 Psikolojik etkenler olarak sıralanabilir ! 12 kalitesiz şampuanlar başta gelmekte dir ! 13 Özelikle Kuaförünüz de tarak çok önemli !
Saç dökülmesi 3 tipte gerçekleşir !
1- Tepe bölgesinde aşırı dökülmeler !
2- Bütün kafa bölgesinde yaşanan dökülmeler !
3- Saçın ön çizgisinin birkaç santim gerisinde meydana gelen dökülmeler !
Saç dökülmesini önlemek için neler yapılabilir ?
Saçlarda oluşan dökülme şayet yeni başlamışsa mutlaka bir uzmana başvurmakta yarar vardır. Doktor gerek duyarsa bazı tahliller isteyebilir. Aynı zamanda saç analizi için geliştirilmiş bazı aletler ile saç ve saç derisi muayene edilir. Bütün kontrollerin ardından nedene yönelik olarak uygulanacak tedavi belirlenir.


Saç Neden Dökülür

Saç neden dökülür sorusuna herkes cevap aramaktadır. Çünkü hem erkeklerde hem de kadınlar da bazı hususlarda saç dökülme meydana gelmektedir. Bunlar demir eksikliği, tiroid, östrojen seviyesinin düşük olması, aşırı ve ya az hormon değişiklikleri, sigara, belirli ilaçlar ve telogen effluvium olarak değişmektedir. Bu gibi sorunları daha detaylı şekilde açmak gerekirse birincisi demir eksikliği kansızlığa bağlı olarak hareket etmektedir. Bu nedenle demir eksikliğinde beslenmemize çok dikkat etmek gerekmektedir. Tiroid çok fazla çalışmanın ve sinir bozukluğunun temel nedenidir. Östrojen bozukluğu kadınların menopoz olduğu dönemlerde bazen aşırı bazen ise hiç görülmeyebilir. Hormon değişikliği yüzünden kadınlar doğumdan sonra endişeler yaşayabilmektedir. Günümüzde en çok kullanılan sigarada ise istenmeyen zehirler bulunmaktadır. Sigaradaki zehirler saç diplerimizi yıpratarak saç dökülmesine sebep olabilir. Saç dökülmesini  sebepleri; radyasyon, ateş, enfeksiyon, kanser ilacı kullanımı, zehirlenme, tiroid bozukluğu, beslenme bozukluğu,  mevsimsel  dönemlere has dökülmelerer, stes ve bitmişlik, hamilelik ve emzirmek olarak sayılabilir. Tüm bu sayılanlar saç dökülmesine kalıtım yolu dışında sebep olabilecek etkenlerdir. Kalıtım yoluyla dökülmede suçlu ise kötü testesteron adını verdiğimiz (DHT) dir. Bu durumda suçlu olan genlerimizdir.


Saç dökülmesinin belirtilerine gelecek olursak; erişkin bir insanın günlük normal olarak 20 ila 48 arası dökülen saçı bir anda 50-80 arası dökülmeye başladıysa ve bu süre 72 gün uzun sürerse bir uzmana danışmakta fayda vardır. Bu aşamada aşırı kepeklenme, cansızlaşma ve saç renginin matlaşması,  saçın 2-3 santimetreden fazla uzamaması gibi belirtiler nüksedebilir. Saç dökülmesinin tedavilerinde ise Dünya Çapında bitkisel bazlı ilaçlar son zamanlarda bayağı etkili rol oynamaktadır.


İlaçlara gelecek olursak hayatımızda vazgeçilmez yere sahiptirler ve etkili olduğu kalıcı hastalıklarından bir tanesi de saç dökülmesidir. Saçın neden döküldüğü sorusu erkeklerde daha çok ayrıntılıdır. Bunun nedeni ise erkeklerin saçlarının kadınlara oranla daha az olması ve köklerinin düşük seviyede olmasıdır. Yukarıda anlatılan hususlardan en önemlisi beslenmemiz ve sigara kullanımıdır. Ve Alkol kullanımıdır Bu 3 nun olmadığını var sayarsak düzenimiz korunabilir. Bir farklı açıdan düşünecek olursak saçın neden döküldüğü ile ilgili doktorlar her zaman ilaç tedavisi vermektedir. Fakat ilaç tedavileri pek fazla yararlı olmaz. Bu konuda bitkisel olarak tedavi daha uygun olmaktır. Ayrıca saçın dökülmemesi için bedenimizi düzgün yiyecekler ile beslemeliyiz. Kuruyemiş, zeytinyağı, soya, havuç, tam tahıllı besinler, ıspanak, istiridye bunların başında gelmektedir. Ruhumuzu da sinirden stresten kurtarmak psikolojik sağlımızı yerinde tutmak gektedir.Saçın neden döküldüğü konusunda uzmanlar bilimsel araştırmalar yapmaktadır. Bu bilimsel araştırmalardan olan günlük saç dökülmesi 50 olarak algılanır. Genel olarak bu saç dökülmesi sonucunda doktorlara da gidilmesi büyük bir tavsiye ile önerilir. Bunların dışında yanlış kozmetik ürünleri kullanılması, makyajı ve saçın spreyli yatılması, genetik bozukluk, hastalıklar sizi de etkileyebilir. Bunları göz önüne alarak sizde daha iyi beslenme ve günlük kullanımlar ile rahat ederek saçlarınızı kaybetmeyebilirsiniz. Aksi takdirde saçlarınızı yaşınıza göre her geçen gün daha fazla dökebilirsiniz. Biraz daha detaya girecek olursak genetik yatkınlığınız olmasa bile saçlarda fazla jöle, sprey vb. maddeler kullanmamak gerektiği söylenmektedir. Böylelikle tiroid hormonları fazla aktif olmadan saçlarda dökülme en aza inebilir. Kullanımlar dışında araç ve gereçleri bile saçımıza sürerken çok dikkat etmelisiniz.